Kajaki Rega

kajaki Rega

Województwo zachodniopomorskie obfituje w liczne rzeki, które oprócz tego, że pięknie ubogacają lokalny krajobraz, doskonale nadają się do spływów kajakowych. Jako przykład takiej rzeki zdecydowanie należy wymienić Regę, która jest czwartą w Polsce co do długości rzeką w Polsce z tych, które wpadają do Morza Bałtyckiego – liczy sobie niecałe dwieście kilometrów. Piękne krajobrazy co roku ściągają na Regę chętnych na spływy kajakowe. Również i my chcemy zaproponować Państwu wyprawę wzdłuż Regi ciekawym środkiem lokomocji, jakim są kajaki. Rega, jak już wspomniano, wpada bezpośrednio do Morza Bałtyckiego, więc oczywistym jest, że trasa proponowanej przez nas wycieczki kończy się nad morzem, a konkretnie w Mrzeżynie. Swój początek ma natomiast w miejscowości Półchleb. Trasa została przez nas podzielona na kilkunastokilometrowe odcinki, które łącznie dają około 130 kilometrów. Najkrótszy dzienny odcinek do pokonania liczy sobie dziesięć kilometrów, a najdłuższy, i zarazem ostatni, to dwadzieścia kilometrów.

spływy kajaki

Generalnie na każdy dzień do pokonania jest kilkanaście kilometrów – jest to więc odległość, która z jednej strony pozwoli nam odczuć wysiłek fizyczny, ale z drugiej strony nie pozwoli się nam przemęczyć, nie odbierze energii na kolejne dni spływu, a co najważniejsze – pozwoli nam również na pozwiedzanie mijanych miejscowości oraz na popołudniowy odpoczynek przed następnym dniem wyprawy. Na trasie zdecydowanie jest co pozwiedzać – zarówno z perspektywy kajaka, jak i wychodząc z niego na ląd. Mało która trasa spływu obfituje w tak różnorodny krajobraz, a dodatkowo znaleźć po drodze można wiele średniowiecznych zabytków. Z miejscowości, przez które przepływa się w trakcie wodowania, wymienić można Gryfice, Karwowo, Unimie, Resko, Płoty, Kłodkowo, Prusinowo czy też Łagiewniki.

W tych też miejscach ustalone są noclegi. To istotna kwestia, ponieważ nie wszędzie wzdłuż Regi można nocować – nie wszędzie więc można zacumować kajaki. Rega na całej swojej długości oferuje jednak takie miejsca noclegowe, które pozwalają zaplanować trasę spływu tak, by dzienne odcinki nie były ani zbyt długie ani zbyt krótkie. Jeżeli chcemy oprócz kajakowania, spędzić też wakacje na leniuchowaniu, to spływ kajakowy wzdłuż Regi jest doskonałą ku temu okazją, z racji tego, że trasa kończy się w Mrzeżynie, które jest jedną ze znanych nadmorskich miejscowości, gdzie bez problemu możemy skorzystać z wszystkich tych atrakcji, które kojarzą nam się z wakacjami nad morzem. Sam zresztą spływ wzdłuż Regi dostarczy nam wielu wrażeń i wspomnień na lata. Trasa spływu jest prosta, dlatego też zachęcamy do wzięcia udziału w wyprawie każdego, kto tylko ma na to ochotę. Rega jest doskonała dla osób, które chcą pierwszy raz popłynąć kajakiem i nabyć nowych umiejętności, a czas spływu (9 dni) pozwoli nie tylko je zdobyć, ale bardzo dobrze opanować. No i co najważniejsze – zakochać się w spływach na zawsze.