Kajaki Drawa

kajaki Drawa

Słońce, woda, przyroda dookoła... Któż z nas nie marzy o tak spędzonych wakacjach? A gdyby tak wyjść krok dalej, poza schemat wypoczynku polegającego na wylegiwaniu się w słońcu, i spróbować czegoś nowego? Aktywnie spędzone wakacje dadzą nam dużo więcej satysfakcji, a nie pozostaną też bez wpływu na nasze zdrowie i sylwetkę, dlatego warto spróbować czegoś nowego i przeznaczyć czas urlopowy na spływy kajakowe, fundując sobie tym samym niesamowitą dawkę wrażeń, a na przyszłość – cudowne wspomnienia. Możliwości na takie spędzenie czasu mamy naprawdę wiele, dlatego też warto już teraz zainteresować się tym, bo wybór miejsca spływu wcale nie będzie prosty – wszędzie jest pięknie i wszędzie są rzeczy warte zobaczenia. Warto o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę przy planowaniu wyjazdu, bo w czasie spływu można czasem opuścić kajak, by rozejrzeć się po okolicy, do której się dotarło. Jeżeli interesują nas spływy kajakowe rzekami takimi jak Drawa, Biebrza, Czarna Hańcza, Mała Panew czy Korytnica, warto będzie zainteresować się ofertą spływów stworzoną przez firmę C. S. W. „Delfin".

Kajakarstwo jest sportem, który można uprawiać właściwie zawsze oprócz zimy, jednak największą przyjemność daje latem. Nie ma się czemu dziwić – ciepła pogoda, świecące słońce, a dookoła woda i piękna przyroda to doskonały krajobraz na wakacje. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to sport trudny i wymagający, to tak naprawdę jest bardzo wiele łatwych tras, na których poradzi sobie nawet ktoś, kto dotychczas nie miał doświadczeń z kajakiem. Taką ciekawą trasą jest szlak wodny, który został wytyczony wzdłuż rzeki Drawy. Liczy on sobie prawie dwieście kilometrów. Swój bieg zaczyna w miejscowości Czaplinek, natomiast kończy się w Krzyżu. Przebiega on właściwie przez całą rzekę Drawę, która jest dopływem Noteci. Na trasie szlaku wodnego wzdłuż Drawy, znajduje się wiele interesujących miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć, przepływając przez te okolice. Cały szlak wodny wzdłuż Drawy można spokojnie przepłynąć w kilka dni, jednak jeśli oprócz wysiłku związanego z jego pokonaniem, chcemy również trochę odpocząć, a także pozwiedzać mijane okolice, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie około dwóch tygodni na kajaki. Drawa jest rzeką bardzo malowniczą i przez malownicze tereny przepływającą, toteż po drodze atrakcji będzie co niemiara.

Ruszając z Czaplinka, na pierwszy ogień idą ruiny starego zamku znajdujące się w Starym Drawsku oraz wyspa Bielawa. Są to miejsca, do których bez problemu dotrzemy z Czaplinka w ciągu jednego dnia, toteż jeśli nie mamy czasu na długą wyprawę, a chcemy jedynie zasmakować kajakarstwa, taka wycieczka może być bardzo dobrym pomysłem. Jeśli jednak mamy apetyt na więcej, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko płynąć dalej. A im dalej, tym piękniej, dlatego też zdecydowanie warto zaplanować więcej czasu na kajaki. Drawa dalej biegnie w kierunku miejscowości Złocieniec, przez jezioro Rzepowskie. Następne na trasie są Drawsko Pomorskie, Gudów i jezioro Lubie, jeziora Dębno Małe i Wielkie.

spływy kajaki

Tutaj docieramy do terenu poligonu wodnego.Przez teren poligonu konieczny jest przejazd, jednak po załatwieniu określonych formalności (pomoże w tym firma „Delfin”) istnieje możliwość przepłynięcia go. Dalej wpływamy na tereny Drawskiego Parku Narodowego i coraz bardziej zbliżamy się do miejscowości Krzyż, wieńczącej szlak wodny. Cała trasa ma swój wyjątkowy urok – przepływając tylko jej kawałek, będziemy ciągle mieli ochotę na więcej. A po zakończeniu spływu? Z jednej strony ogarnie nas duma i satysfakcja, że to zrobiliśmy, z drugiej poczujemy niedosyt – w końcu chciałoby się jeszcze dłużej płynąć wśród tak pięknych widoków, zobaczyć ich jeszcze więcej. Zdecydowanie warto wybrać Drawę na miejsce spływu kajakowego – po pierwsze ze względu na urok trasy, po drugie, z uwagi na liczne miejsca noclegowe wzdłuż całego szlaku, wreszcie, po trzecie – jest to dosyć łatwa trasa – świetna na relaks dla zaawansowanych kajakarzy, doskonała dla tych, którzy z kajakiem nie mają większych doświadczeń.