Spływy kajakowe Brda

spływy kajakowe Brda

Kajakarstwo nie jest wcale sportem nowym, jednak dopiero od kilku lat przeżywa w naszym kraju prawdziwy swój renesans – co roku, w letniej porze, coraz więcej osób przybywa w rejony najpopularniejszych rzek, by wziąć udział w swoim pierwszym, lub którymś z kolei spływie kajakowym. Zdecydowanie nasz kraj daje nam wiele możliwości kajakowania, ponieważ natura wyposażyła go w wiele pięknych rzek doskonale nadających się do uprawiania tego sportu. Co więcej, niektóre rzeki przyciągają do siebie również miłośników kajakarstwa zza granicy i tak jest na przykład z rzeką Brdą. Powód, dla którego nawet obcokrajowcy chętnie przepływają ją kajakiem jest bardzo prosty – jest ona powszechnie uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie.

To powinno zachęcić także Polaków do tego, by odwiedzić rejony rzeki Brdy z prostym celem, jakim będą spływy kajakowe. Brda jest lewym dopływem Wisły, a jej główne zalety, wymieniane przez miłośników spływów wzdłuż niej to piękna, czysta woda z wartkim nurtem, niesamowita przyroda otaczająca jej brzegi, spokój, cisza i świeże powietrze. W istocie, płynąc Brdą, mamy możliwość obserwowania niesamowitej przyrody i licznych rzadko spotykanych okazów, będących niejednokrotnie pod ochroną. Brda jest rzeką bardzo łatwą, dlatego też chętnie na spływy nią ściągają osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z kajakowaniem – nie ma się czemu dziwić, ponieważ to nie lada gratka swój pierwszy spływ odbyć na rzece tak pięknej, jaką jest Brda. Całość spływu samam w sobie trwa osiem dni, przy czym należy doliczyć do tego jeszcze jeden dzień, który będzie poświęcony na przybycie na miejsce startu, zapoznanie się ze sprzętem oraz rekreacyjne kajakowanie po jeziorze Witoczno-Karsińskim i rzece Zbyrzycy. Jeśli chodzi zaś o samą trasę spływu, to swój początek ma ona w miejscowości Swornegacie.

Niezapomniane wrażeniakajaki Brda Warto zauważyć atrakcje, jakie już pierwszego dnia oferują nam spływy kajakowe – Brda przepływa przez malowniczy Park Narodowy Bory Tucholskie, do którego wpłyniemy już w trakcie pierwszego dnia wyprawy. W kolejnych dniach przepływać będziemy przez miejscowości takie jak Drzewicz, Mylof, Brda, Gołąbek, Piszczek, Gostycyn i Nogawicę, w której spływ się zakończy. Właściwie cała trasa spływu przebiega przez Park Narodowy, rezerwat przyrody, Tucholski Park Krajobrazowy i kompleks leśny Borów Tucholskich i nie ma wątpliwości, że to właśnie takim okolicznościom przyrody szlak wyznaczony przez Brdę zawdzięcza swoją popularność nie tylko wśród Polaków, ale również wśród Europejczyków. Dlatego też jeżeli masz ochotę spędzić kilka dni w otoczeniu wyjątkowej przyrody, sprawdzając przy okazji swoją sprawność fizyczną, warto będzie pomyśleć o spływie kajakowym wzdłuż Brdy – zapewni to z całą pewnością ogromną ilość wrażeń i pięknych wspomnień, które zachowasz do końca życia.