Kajaki Brda

kajaki Brda

Mało sportów jest tak pięknych i bliskich przyrodzie jak kajakarstwo. Przepływanie przez rzeki otoczone prawdziwym pięknem natury sprawia, że – na co dzień otoczeni miejską infrastrukturą – na chwilę ponownie czujemy się częścią ekosystemu. Ze spływów kajakowych ciężko wraca się do normalnego, miejskiego życia i powie to każdy, kto chociaż raz miał okazję spędzić kilka dni właśnie w taki sposób. Tym większy nasz żal za czasem spędzonym w kajaku, im piękniejsze tereny, przez które przepływaliśmy. Tak jest niewątpliwie z Brdą, lewym dopływem Wisły, która jest uznawana nie tylko za jeden z piękniejszych szlaków wodnych w Polsce, ale również w Europie – to z kolei sprawia, że mocno zainteresowani są nią obcokrajowcy, którzy każdego roku ściągają nad Brdę, by spędzić kilka dni w kajaku na jej wodach. Również Polacy w ostatnich latach pokochali kajaki, Brda zaś stała się częstym wyborem na spływy, ponieważ jest rzeką bardzo łatwą i do jej pokonania nie jest potrzebne doświadczenie.

Dla kajaków Brda jest dostępna aż na długości dwustu trzydziestu trzech kilometrów, natomiast my chcielibyśmy zaproponować spływ kajakowy na trasie nieco krótszej, ale za to zdecydowanie najpiękniejszym odcinku rzeki, przepływającym przez kompleks leśny Borów Tucholskich. Proponowana przez nas wyprawa swój początek ma w miejscowości Swornegacie. Mieści się tutaj stanica wodna PTTK, co daje nam możliwość pierwszego dnia zorganizowania rekreacyjnego pływania na pobliskim jeziorze oraz zapoznania uczestników spływu ze sprzętem. To tutaj, w Swornegaciach, uczestnicy spływu kajakowego otrzymają przedsmak tego, co czekać ich będzie na trasie spływu – chodzi oczywiście o piękno i ogrom przyrody. Proponowana przez nas trasa spływu jest obliczona na osiem dni, do tego należy doliczyć jeszcze pierwszy dzień, który można uznać za organizacyjny – po przybyciu uczestników na miejsce odbędą się wspomniane przed momentem zajęcia. Ze Swornegaci pierwszego dnia pokonujemy siedemnaście kilometrów, robiąc postój w miejscowości Drzewicz.

Spływy kajakowespływy kajakowe Brda

Generalnie dzienne odcinki trasy nie są zbyt długie – najkrótszy liczy sobie dziesięć kilometrów, najdłuższy – dwadzieścia jeden. Łączna długość trasy do pokonania w ciągu tych ośmiu dni to niespełna sto. A cóż to jest sto kilometrów na kajaki? Brda jest rzeką tak piękną, że każdy chciałby przepłynąć ją w całości i ostatecznie przekonuje się do tego już po pierwszym dniu spływu. Atrakcyjność rzeki Brdy zwiększa to, że jest ona bardzo łatwym wodnym szlakiem – to oznacza, że nawet osoby, które nie posiadają doświadczenia w kajakarstwie, mogą wybrać się na tę rzekę na spływ kajakowy i będzie to doskonała okazja do nabycia niezbędnych umiejętności. Biorąc zaś pod uwagę piękno pokonywanych terenów, można z góry założyć, że ktoś, kto operuje tu kajakiem po raz pierwszy w życiu, z pewnością zakocha się w tym sporcie i jeszcze nieraz wróci – zarówno do kajaka, jak i na Brdę.