RURZYCA

DOPŁYW PIŁAWY 

Rurzyca(Tarnowski Młyn-Krępsko)49 km

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Leśne pole namiotowe obok bocznej drogi z Krępska do Starej Łubianki.

OPIS SZLAKU

Rurzyca,uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce, przepływa przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak niezwykle malowniczy- płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynącą w głebokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy.Latem 1978 roku, jeszcze jako kardynał po Rurzycy pływał kajakiem  papież Jan Paweł II. Nad jeziorem Krępsko Średnie znajduje się kamień upamiętniający to wydarzenie. Z uwagi na wyjątkową czystość wody oraz piękno krajobrazu wzdłuż rzeki przewidziane jest utworzenie rezerwatu krajobrazowego. 

PROPONOWANE ETAPY:

1 dzień- Krępsko (biwak). Po przyjeździe zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody. Wieczorem zapraszamy na tradycyjną imprezę zapoznawczą i ognisko.

2 dzień- Zabrodzie- Krępsko (11km). Pierwszy etap wiedzie dolnym odcinkiem Piławy, po 5km ujście Piławy do Gwdy, obok zabytkowa elektrownia wodna w Dobrzycy zbudowana w 1911 roku. Nieco dalej z prawej strony motel "Celmar", pięknie położony nad zalewem Gwdy.

3 dzień- Wrzosy- Trzebieszki- Wrzosy (18km). Zwiedzanie górnego odcinka Rurzycy. Urocza rzeka o szerokości 2 metrów i głębokości 50cm przepływa przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach.Nad najmniejszym z nich - Krępsko Małe położony jest  rezerwat "Diabli skok", w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru.

4 dzień- Wrzosy-Krępsko (12km). Wdolnym biegu Rurzyca przepływa  przez ostatnie na szlaku jezioro Dębno, później zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich.Przed pstrągarnią nurt stopniowo słabnie- to początek stawu , który zwiastuje kres naszej wędrówki.Zakończenie spływu około godziny 14.00 we wsi Krępsko płożonej przy głównej drodze i lini kolejowej z Poznania do Kołobrzegu.