DOBRZYCA

DOPŁYW PIŁAWY 

DOBRZYCA (MACHLINY-KREPSKO) 77km pole namiotowe we wsi Machliny,nad jeziorem Machliny Małe- 400 metrów za stanicą harcerską. Miejsce rozpoczęcia spływu. Możliwość biwakowania.

OPIS SZLAKU

Dobrzyca jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na całej długości płynącym przez dziewicze tereny Pojezierza Wałeckiego.Rzekę rzadko odwiedzają kajakarze - dzięki temu z łatwością można nad nią spotkać bobry , sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. W górnym biegu występują żeremia bobrowe, a przy niskim stanie wody liczne mielizny.W środkowej i dolnej części szlaku często spotyka się zwalone drzewa.

1 dzień- Machliny (biwak).Rozpoczęcie spływu we wsi Machliny , położonej na skraju Pojezierzy: Wałeckiego i Drawskiego. Warto w niej zobaczyć kilka stuletnich chat oraz ryglową dzwonnicę z dziewiętnastego wieku. Do wsi przylegają dwa jeziora- Machliny Duże i Małe, połączone wąską i płytką strugą, otoczone od południa starym, sosnowym borem.

2 dzień- Machliny- Nowa Wieś (7km). Wypływ Dobrzycy z jeziora Machliny Duże znajduje się niedaleko wieży obserwacyjnej, z której rozciąga się przepiękny widok na okolice. Początkowo rzeka jest bardzo wąska i płytka, jednak dość szybko poszerza się i pogłębia. Do leśniczówki na Nowej Wsi Dobrzyca płynie pośród lasu w dolinie o szerokości 200-300 metrów, często podpływając do wysokich zboczy.

3 dzień- Nowa Wieś- Golce (13km). Jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody- pozostałość po starym młynie.Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg.We wsi Golce należy przenieść kajaki obok zabytkowego młyna wodnego. Nieco dalej, kilkadziesiąt metrów na wschód od rzeki położone jest przepiękne śródleśne jeziorko, nad którym znajduje się leśne pole biwakowe.

4 dzień- Golce- Ostrowiec (15km). Za wsią rzek nagle się zwęża, prąd staje się szybki. Początkowo płynie w wąwozie, później wpływa na łąki.W połowie etapu zniszczony młyn w Rudnicy. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka będąca częścią szlaku wodnego zwanego "wałecką pętlą kajakową". Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno.

5 dzień- Ostrowiec (biwak). Nocleg nad malowniczym jeziiorem Łubianka, nad którym miłośnicy Indian założyli skansen "Fort nad rzeką Bobrów". Można w nim zwiedzić osadę oraz zapoznać się ze zwyczajami i kulturą indiańską.Warto wybrać się na wycieczkę do odległego o zaledwie 5 km Wałcza w którym można zobaczyć m.i.n. gimnazjum jezuickie z siedemnastego wieku oraz fragmenty niemieckich fortyfikacji obronnych będących częścią Wału Pomorskiego.

6 dzień- Ostrowiec - Tarnowo (24km). Powrót z jeziora Łubianka na szlak Dobrzycy.We wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy przenieść kajaki z lewej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Przed wsią Wiesiółka małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec osiemnastego wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy.

7 dzień- Tarnowo- Zabrodzie (7km). W Tarnowie znajdują się dwie pstrągarnie, w ktorych można kupić świeże i wędzone ryby.Poniżej wsi Dobrzyca zatacza trzy ostatnie zakola i łączy się z Piławą. Nieco dalej efektowny most kolejowy na linii Poznań-Kołobrzeg. Na tym odcinku w nurcie występują liczne głazy narzutowe. Obok stanicy wodnej w Krępsku (wszystkich chętnych opiekun stanicy zaprasza na przepysznego "pstrąga po komandorsku") położone jest lotnisko- w przypadku ładnej pogody istnieje możliwość skorzystania z lotów turystycznych nad okolicą.

8 dzień- Zabrodzie- Krępsko (11km). Ostatni dzień spływu- po 5km ujście Piławy do Gwdy, obok zabytkowa elektrownia wodna w Dobrzycy zbudowana w 1911 roku. Nieco dalej z prawej strony motel "Celmar", pięknie położony nad zalewem Gwdy.Zakończenie spływu około godziny 14.00 we wsi Krępsko, położonej przy głównej drodze i linii kolejowej z Poznania do Kołobrzegu.