WIERZYCA

Rzeka Wierzyca jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Bierze początek w rejonie Wzgórz Szymbarskich u stóp Zamkowej Góry na wysokości 223 m.n.p.m. Po przebyciu 166 km wpada do Wisły w Gniewie. Rzeka ta około 70% swego biegu przepływa przez tereny kociewia. Dolina w dolnym biegu rozszerza się do 900 m. przy wysokości krawędzi sięgającej do 40m.

 

czas spływu 11 dni | uciążliwość średnia | trudność średnia

Rzeka silnie meandruje i wielokrotnie zmienia bieg. Spad całkowity wynosi ponad 200 m - jest więc Wierzyca rzeką bystrą o reżimie przepływu zbliżonym do górskiego. Liczne jeziora w dorzeczu Wierzycy wpływają stabilizująco na natężenie przepływu w cieku. Do najpiękniejszych odcinków Wierzycy należy przełom na południe od Pogódek, fragment częściowo zalesiony od ujścia Wietcisy (koło Czarnocina) do Stargardu Gd. i niektóre partie poniżej tego miasta. Niestety Wierzyca należy do najbrudnmiejszych rzek województwa Pomorskiego, szczególnie na odcinku od Stargardu do ujścia pod Gniewem. W tym sektorze nie występuje prawie żadne życie.

Górski reżim przepływu Wierzycy spowodował, iż chętnie budowanno na niej tartaki i młyny wodne, tym bardziej że nieopodal leżą Żuławy Wiślane, bogaty spichlerz regionu. Młyny wodne straciły na znaczeniu, niektóre stopnie wodne - zapomniane - zarosły zielskiem. Kilka stopni odbudowano. Ponieważ Wirzyca w górnym biegu prowadzi niewiele wody, do wykorzystania energetycznego nadaje się ok. 100 m. spadu (poniżej Skarszew). Na tym odcinku znajdują się cztery elektrownie wodne o łącznym spadzie 18.7 m.:

- Elektrownia Czarnocińskie Piece
- Elektrownia Owidz
- Elektrownia Kolincz
- Elektrownia Stocki Młyn