GWDA

Jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych Pomorza niemal na całej długości chowa się w rozległej puszczy. Miłośnicy zabytków architektury nie mają tu czego szukać, ale ci, którzy lubią płynąć godzinami i podziwiać cuda przyrody, będą w swoim żywiole.

 

czas spływu 7 dni | uciążliwość średnia | trudność średnia

Gwda, najdłuższy dopływ Noteci, to rzeka magiczna, odmienna o każdej porze roku. Gdy jest sucho, przypomina bród dla kaczek, ale po deszczach mocno wzbiera (wahania stanu wód w ciągu roku sięgają 2 m!). Wielu kajakarzy wraca na nią z przyjemnością, za każdym razem odkrywając coś nowego. Kajakiem można pływać również po większości dopływów Gwdy (i to pod prąd), więc jej dorzecze tworzy rozbudowaną, atrakcyjną sieć szlaków wodnych.

Program spływu 7. dniowego

 • 1 dzień: Dołgie - Gwda Wielka ( 12 km jeziorami )
  Początkowo szlak prowadzi jeziorem Dołgie. Na jego końcu znajduje się ukryty w trzcinach wypływ rzeczki będącej lewym dopływem Gwdy. Kręta, płytka struga o czystej wodzie i twardym piaszczystym dnie płynie wśród niewielkich zagajników. Za pstrągarnią we wsi Gwda Wielka znajduje się jej ujście do Gwdy. Nocleg nad jeziorem Wielimie. Ten największy na szlaku akwen sprawia imponujące wrażenie - ma powierzchnię 1830 ha i ponad 7 km długości. Na jeziorze kilka podmokłych wysp zamieszkiwanych przez stada kormoranów. Na wschodnim brzegu olbrzymie, trawiaste pole namiotowe, latem oblegane przez miłośników windsurfingu.
 • 2 dzień: Gwda Wielka - Lubnica ( 18 km )
  Ciekawy odcinek z dużą ilością zwalonych drzew, co czyni spływ trudniejszym i jednocześnie bardziej emocjonującym. Na trasie dwa mosty kolejowe, mała elektrownia wodna oraz ruiny młyna. Rzeka niemal na całej długości płynie w głębokiej, zalesionej dolinie z dala od ludzkich siedzib.
 • 3 dzień: Lubnica - Lędyczek ( 15 km )
  Na początku etapu zabytkowa elektrownia wodna, za nią z lewej strony ujście Czernicy, będącej atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Za elektrownią w Łomczewku na rzece kilka bystrzy - odcinków z szybkim prądem i licznymi głazami w nurcie. Zakończenie etapu w Lędyczku, który do lat 70-tych był najmniejszym miastem w Polsce, liczącym 450 mieszkańców.
 • 4 dzień: Lędyczek - Jastrowie (16 km)
  Ciekawy etap podczas, którego Gwda przepływa przez Jezioro Podgaje, zakończone zbudowaną w 1930 roku elektrownią wodną oraz Zalew Jastrowski o długości ponad 8 km. Pomiędzy jeziorami wieś Grudna, całkowicie zniszczona w 1945 roku. Z rzeki widoczny jest głaz upamiętniający walki o Wał Pomorski.
 • 5 dzień: Jastrowie - Tarnówka (14 km)
  We wsi Piecewko most drogowy na trasie Złotów - Jastrowie, z którego można podziwiać niewątpliwą atrakcję krajoznawczą szlaku jaką jest częściowo wysadzony w czasie wojny most kolejowy. 3 km na zachód od mostu położone jest Jastrowie, pomiędzy rzeką a miastem kilka malutkich jeziorek o przezroczystej, zachęcającej do kąpieli wodzie.
 • 6 dzień: Tarnówka - Krępsko (12 km)
  Ostatni dzień spływu. Na początku etapu na lewym brzegu w osadzie Tarnowski Młyn znajduje się zabytkowa fabryka tektury z 1880 roku. Tuż za nią rozpoczyna się najciekawszy odcinek rzeki z licznymi bystrzami o dużym spadku, poniżej których często występują podwodne głazy i mielizny. Zakończenie spływu około godziny 14.00 we wsi Krępsko, położonej przy głównej drodze i linii kolejowej z Poznania do Kołobrzegu.
 • 7 dzień: Krępsko - Piła ( 12,5 km )

Więcej informacji o programie tego spływu, dostępne pod numerami telefonów naszego biura.

tel / fax: 94 363 48 67
tel / fax: 94 363 39 87
tel kom:   606 890 936