REGA

Rega jesł pełna pozorów. Sprawia wrażenie rzeki śródleśnej, tymczasem za wątłą ścianą drzew ciągną się pola uprawne i ruchliwe trasy kołowe. Huczące kaskady wodne - istne Niagary w miniaturze - mogą budzić lęk, lecz ich przebycie nie stwarza problemów. Chociaż na długich odcinkach nie widać ludzkich siedzib, to nad Regą leży dużo miast - jedno przypada na około 22 km biegu rzeki

 

czas spływu 9 dni | uciążliwość niska | trudność niska

Do największych zalet trasy należy zmienność krajobrazów i duża liczbość średniowiecznych zabytków, dlatego dobrze będą się tu czuli zarówno miłośnicy przyrody, jak i Ci, którzy lubią zwiedzać.

Program spływu

  • 1. dzień: Półchleb - Prusinowo (13km)
  • 2. dzień: Prusinowo - Unimie (13km)
  • 3. dzień: Unimie - Karwowo (12km)
  • 4. dzień: Karwowo - Łagiewniki (11km)
  • 5. dzień: Łagiewniki - Resko (10km)
  • 6. dzień: Resko - Płoty (19km)
  • 7. dzień: Płoty - Gryfice (18km)
  • 8. dzień: Gryfice - Kłodkowo (14km)
  • 9. dzień: Kłodkowo - Mrzeżyno (20km)

Rega, rzeka o dl. 179 km, powierzchnia dorzecza 2725 km2, bierze początek na Pojezierzu Drawskim, w PD-ZACH. części gminy Połczyn-Zdrój, w lasach na wys. 177,5 m n.p.m. Należy do bezpośredniego zlewiska Bałtyku.

Rega płynie początkowo na PN, przed Świdwinem zmienia kierunek na PD-ZACH. i zachowuje go aż do ujścia Reskiej Węgorzy (5 km za Łobzem). Następnie skręca gwałtownie na PN po ok. 20 km - łagodnie na ZACH. od ujścia Uklei znów na PN. i generalny kierunek PN. utrzymuje do ujścia.

Zbocza doliny Regi są wyraźnie wykształcone. Krajobraz i charakter poszczególnych odcinków rzeki jest odmienny. Dno koryta piaszczyste, pokryte cienką warstwą mułu. Głębokość rzeki waha się od l do 2 m, szerokość - od 6 do 30 m.

Krajobraz okolicznych terenów został ukształtowany przez lodowiec skandynawski 20-15 tys. lat temu. Główny ciąg wzniesień morenowych znajduje się na wsch. od źródeł Regi. Przed Łobzem Rega przełamuje się przez wzgórza morenowe głęboką doliną dl. 10 km.

Brzegi rzeki przeważnie dość wysokie i na wielu odcinkach trudno dostępne często spotyka się gęste zarośla o zwisających do wody gałęziach, a nad brzegami - podmokłe łąki. Mniejsze lub większe kępy drzew, głównie olch, wierzb i dębów, a także niewielkie pasy leśne, prze ważnie sosnowe z domieszką świerka powodują, że krajobraz jest bardzo malowniczy.

Płynąć można również niektórymi dopływami Regi: Starą Regą, Ukleją, Mołstową oraz szlakiem Reskiej Węgorzy, a następnie Brzeżnickiej Węgorzy. Ten ostatni wraz z siecią kanałów i jezior łączy Regę z rzeką Drawą. Gwarantuje to kontakt z naturą w ciszy i spokoju.

Uwaga! Biwakowanie na trasie spływu dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach.

Więcej informacji o programie tego spływu, dostępne pod numerami telefonów naszego biura.

tel / fax: 94 363 48 67
tel / fax: 94 363 39 87
tel kom:   606 890 936

Czytaj więcej o spływie kajakowym Rega