DRAWA

Otwórz okno z mapą trasySzlak wodny im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły

Od głębokich dolin, poprzez wielkie jeziora i puszcze, między mokradłami i uroczymi miasteczkami wije się malownicza Drawa. Raz szeroka, raz wąska, tu płytka,  tam głęboka, dostarcza różnorodnych wrażeń.

Atrakcją szlaku są leżące na nim liczne jeziora.

 

czas spływu 11 dni | uciążliwość średnia | trudność średnia

Tropiciele historii odnajdą w mijanych po drodze miasteczkach interesujące zabytki, fascynującą przygodą okaże się przeprawa przez wielki poligon, a w Drawieńskim Parku Narodowym czeka na kajakarzy nieskażona przyroda. Szlakiem tym często pływał w młodości Karol Wojtyła, toteż trasę ochrzczono jego imieniem.

Przykładowy program:

             Ty decydujesz o trasie i ilości dni.

         Nasze bazy kajakowe rzeka 

                          Drawa:            

  Drawsko Pomorskie, Czaplinek, Złocieniec, Drawno

              znajdują  się bezpośrednio nad rzeką.

                 Obniża wam koszty transportu !!!!!

 

  UWAGA !!!!! Istnieje mozliwośc przepłynięcia przez POLIGONON DRAWSKI  konieczność wcześniejszego zgłoszenia. Firma  "DELFIN" załatwia formalności !!!!!

            Zapraszamy na Wodny Poligon Drawski !!!!

 OFERUJEMY również TRANSPORT KAJAKÓW, bagażu, osób 

                          przez POLIGON  DRAWSKI


Przykładowy = Program spływu

 • 1. dzień: Spływ rozpoczyna się w Czaplinku na plaży miejskiej. Uczestnicy odbierani są ze stacji PKP w Czaplinku lub przyjeżdżają we własnym zakresie. W tym dniu trasa przebiega przez jezioro Drawskie, w trakcie spływu zwiedzanie ruin zamku w Starym Drawsku i wyspy Bielawy. Nocleg na polu namiotowym przy ujściu Drawy.
 • 2. dzień: Z jeziora Drawskiego, rzeką Drawą przepływając przez jezioro Rzepowskie, nocleg na stanicy wodnej w Złocieńcu.
 • 3. dzień: Ze Złocieńca do Drawska Pomorskiego - nocleg w stanicy Centrum Sportów Wodnych "DELFIN".
 • 4. dzień: Z Drawska Pom. do Gudowa przez jezioro Lubie.
 • 5. dzień: Dzień odpoczynku, rekreacyjne pływanie po jeziorze Lubie, zwiedzanie ośrodka wypoczynkowego w Karwicach, wyprawa na wyspę.
 • 6. dzień: Z Gudowa przez jezioro Lubie, rzekę Drawę, jezioro Dębno Wielkie i Małe do "mostu betonowego" na drodze Drawsko Pomoskie - Kalisz Pomorski w miejscu rozpoczęcia największego poligonu wojskowego w Europie.
 • 7. dzień: Przewóz przez poligon. Trasa - Prostynia - Drawno
 • UWAGA !!! Istnieje możliwość przepłyniecia przez Poligon !!!!!! Firma "DELFIN" pomaga w załatwieniu formalności = konieczność zgłoszenia
 • 8. dzień: Z Drawna trasa przebiega terenami Drawskiego Parku Narodowego, nocleg na polu namiotowym "Bogdanka".
 • 9. dzień: Pole namiotowego Bogdanka na pole namiotowe "Kamienna".
 • 10. dzień: Z pola namiotowego "Kamienna" do Starej Osiecznej.
 • 11. dzień: Stara Osieczna - Krzyż.


Uczestnicy spływu odwożenie są na stacje PKP, PKS  lub do parkingu po samochody.

SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY

Rzeka Drawa wypływa z rynnowej doliny polodowcowej, tzw. Doliny Pięciu Jezior, położonej pomiędzy Połczynem Zdrojem, a Kluczewem. Następnie przepływa przez jezioro Drawskie i kilka mniejszych jezior, dążąc w kierunku zachodnim poprzez pasmo wzgórz morenowych. Płynie wśród lasów tzw. Puszczy nad Drawą, dalej poprzez Drawiński Park Narodowy i uchodzi do Noteci koło Krzyża. Długość szlaku który chcę zaproponować to 195 kilometrów. Średni spadek szlaku to 67 cm/km, co sprawia, że rzeka jest łatwa. Nieco bardziej uciążliwa jest tylko na odcinku Barnimie - Kamienna. Na przepłynięcie całej trasy potrzeba około 8 dni. Jednak z uwagi na piękno szlaku, jak i możliwość wpłynięcia na jezioro Mąkowarskie, warto przeznaczyć na spływ około dwóch tygodni.
Na pewnym odcinku rzeka przepływa przez teren poligonu wojskowego, na którego terenie nie wolno nocować, a do przepłynięcia wymagane jest zazwolenie dowództwa poligonu.

    Wodujemy na południowo zachodnim brzegu jeziora Drawsko w okolicach miejscowości Star Drawsko, położonej pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Jezioro Drawsko jest drugim co do głębokości w Polsce, dochodzi ona do 80 metrów. Jezioro ma kształt nieregularny, liczne, długie i malownicze zatoki. Dno przeważnie piaszczyste, a woda przeźroczysta. Płynąc omijając z lewego brzegu wyspę Bielawę, z charakterystycznym, olbrzymim bukiem, wpływamy do malowniczej zatoki, zwanej Witoldową, gdzie jest piękne miejsce na biwak. Płynąc lewym brzegiem w kierunku północnym wpływamy do Zatoki Rzepowskiej, gdzie za ostatnim zwężeniem, w jej zachodnim krańcu, znajdujemy wpływ do rzeki Drawy. Wpływamy na nieduże jezioro Rzepowskie i skręcamy w lewo, w wypływ Drawy. Płynąc dalej zauważamy, że miejscami brzegi stają się coraz wyższe, a my wpływamy w malowniczy, dziki las i dopływamy do młyna w Głęboczku, gdzie płynąc ostrożnie z powody kamienistego dna wkrótce osiągamy jezioro Krosino o kształcie odwróconej litery "L". Jeziorem płyniemy lewą stroną aby wkrótce osiągnąć na lewym brzegu wypływ Drawy. Od tego momentu płyniemy szeroką, na około 20 metrów rzeką graniczącą z lasem na długości około 1 kilometra. Mijamy most drogowy na drodze z Budowa do Siemczyna i następnie skręcamy pod kątem prostym w prawo, na zachód. Płyniemy wśród szuwarów i wodorostów, gdzie prąd jest ledwie widoczny. Dopływamy do leżącego po prawej stronie osiedla Budowo , będącego dzielnicą Złocieńca.

    Wyruszamy dalej. trzymając się prawej strony przepływamy pod mostem na drodze Budowo - Złocieniec. Płynąc dalej wśród łąk i wodorostów, wkrótce zobaczymy wieżę kościoła w Złocieńcu. Dopływamy do Złocieńca. Przepływamy obok Stanicy Wodnej, a następnie lądujemy z lewej strony przed zastawką, gdzie jest  przenoszenie kajaków na długość około 25 metrów. Poniżej Złocieńca rzeka płynie wśród łąk i szuwarów. Mijamy z lewej strony wieś Rzęśnicę. Dalej około 200 metrów za ujściem rzeki Kokny (dopływ Drawy), na prawym, wysokim brzegu jest pięknie położone miejsce biwakowe. Poniżej rzeka zwęża się. Meandruje wśród łąk. Po drodze mijamy wieś Suliszewo i Dalewo. W oddali widać już wieżę kościoła w Drawsku Pomorskim. Przed nami rozwidlenie rzeki. Popłyniemy prawą odnogą. Chcąc zwiedzić miasto, przybijamy za mostem dogowym.

   Na trzecim etapie, poniżej Drawska, za mostem kolejowym, jest rozwidlenie rzeki przed młynem. Płynąc w prawo, ostrożnie pokonujemy próg pod mostkiem i wpływamy na leśny odcinek rzeki o wysokich brzegach.Od tego miejsca, aż do jeziora może być utrudnione wydostanie się na brzeg, zwłaszcza w czsie gdy jest większy poziom wody. Po minięciu niskiej kładki dla pieszych i pokonaniu wąskiego, meandrującego odcinka, wpływamy na piękne, rynnowe jezioro Lubie, położone południkowo, o długości 17km, osiągające w niektórych miejscach szerokość 2 km. Na jeziorze są cztery wyspy: Rybaki, Sołtysia, Kamieniec i Ptaszyniec. Wiele dogodnych miejsc do biwakowania znajduje się na północnym brzegu jeziora. Należy zwrócić uwagę, że na prawym brzegu jeziora znajduje się poligon.. Płyniemy Lubiem na wschód, wąską zatoką, w końcu której jezioro gwałtownie rozszerza się. Na lewym brzegu znajduje się półwysep z dobrym miejscem na biwak dla kilku kajaków. Płynąc dalej mijamy wieś Gudowo, a następnie kierując się na wschód dopływamy do szerokiej cieśniny, gdzie na prawym brzegu widoczny jest pałac w Karwicach. Z lewej strony jeziora, na półwyspie, jest dobre miejsce biwakowe (obok ośrodka wypoczynkowego). Płynąc dalej, północnym brzegiem jeziora mijamy wyspę Sołtysią i dopływamy do wsi Lubiszewo. Szukając wypływu Drawy z jeziora dopływamy do wsi i po około 2 km dopływamy do mało widocznej zatoczki długości 500 metrów.  

   Dalej płyniemy  na najpiękniejszym odcinku środkowej Drawy. Płyniemy w tunelu z drzew iglastych. Woda jest przeźroczysta, a dno piaszczysto - żwirowe, prąd silny. Minęliśmy pierwszy przełom Drawy. Dolina zaczyna się rozszerzać i wśród trzcin i łąk, meandrując wpływamy na jezioro Dębno Wielkie. Płyniemy dalej na południe około 2 km, gdzie na końcu jeziora znajduje się dobre miejsce na biwak, na polanie leśnej. Z biwaku na północ, skręcamy w lewo (na zachód) i przez przesmyk wpływamy na jezioro Dębno Małe. Płyniemy do mostu drogowego na trasie Kalisz Pomorski - Drawsko Pomorskie. Następnie wśród łąk, gdzie rzeka jest zarośnięta wodorostami, co stwarza utrudnienie w wiosłowaniu. Na tym odcinku rzeki spotykamy wielkie ilości gnieżdżących się łabędzi niemych. Mijamy drewniany most i z prawej strony ujście strugi Drawki z jeziora Jeziorak. Wpływamy na jezioro Zły Łęg. Wśród lasów dopływamy do zastawki odgradzającej, po prawej stronie koryto Starej Drawy i wpływamy na jezioro Mielno. Przy końcu jeziora, po prawej stronie wnosimy kajaki po schodach na brzeg zapory, minąwszy uprzednio drewniany most przy leśniczówce Borowo (Stary Potok). Po przeniesieniu kajaków około 150 metrów wodujemy na brzegu jeziora Prostynia. Płyniemy na południe i po około 2 kilometrach osiągamy dobrze widoczny z daleka wypływ rzeki Prostyni. Kierując się ciągle na południe po około 4 kilometrach spływu wśród łąk dopływamy do miejscowości Prostynia. Poniżej Prostyni płyniemy uregulowanymi, prostymi odcinkami rzeki. Następnie ostry skręt w prawo, potem w lewo, a kilkaset metrów dalej, po lewej stronie jest połączenie z dawnym zakolem rzeki Drawy do której wpada rzeka Mąkowarka, zwana też Drawicą. Chcąc zwiedzić jezioro Mąkowarskie zbaczamy w lewo z Drawy i płyniemy wśród krętych rozlewisk, a po przepłynięciu pod drewnianym mostkiem osiągamy jezioro Mąkowarskie o głębokości 33 metrów, długości 3,5 km, szerokości 800 metrów i o wysokich, prawie całkowicie zalesionych brzegach. Na północnym brzegu jeziora jest miejsce na biwak. Wracamy spowrotem na rzekę Drawę, monotonicznie płynącą wśród łąk. Po lewej stronie mijamy zabudowania wsi Rościn.

   Po  minięciu wsi Rościn i posuwając się na bardzo wolnym prądzie, wpływamy na rozlewisko jezior Siekiercze i Giżyno. Płynąc skręcamy stopniowo na południe ku widocznemu z dala Drawnu położonemu pomiędzy jeziorami Gizyno i Adamowo. Tuż za mostem drogowym, po lewej stronie rzeki znajduje się stanica wodna. Wpływamy na jezioro Adamowo, zwane też Dubie. Wypływ Drawy z jeziora jest po lewej stronie, na granicy pola i lasu. Przepływamy pod mostem kolejowym pokonując próg wodny. Prąd w tym miejscu jest szybszy, a rzeka płytsza. Pojawiają się podwodne głazy i zwalone drzewa. Brzegi są dość wysokie. Po lewej stronie mijamy wieś Barnimie, gdzie jest dobre miejsce na biwak. Nurt rzeki staje się coraz silniejszy, kręty i niebezpieczny. Wpływamy na najpiękniejszy odcinek dolnej Drawy, ciągnący się aż do rzeki Kamiennej. Płyniemy wąską doliną wśród lasu i tunelu drzew, podziwiając piękno natury. Za drugą kładką, łączącą wsie Konop i Zatom,  po lewej stronie jest dobre miejsce na biwak. Od Zatomia Drawa stopniowo zmienia bieg na kierunek północny, a następnie, przed ujściem rzeki Słotnicy, skręca na południe. Po kilku meandrach mijamy most drogowy, gdzie w widłach Drawy i mającej z lewej strony swoje ujście rzeki Korytnicy, na uroczysku Bogdanka jest ładne miejsce na biwak.

     Drawa rozszerzając się i stając się płytka. Z prawej strony mijamy Rezerwat Radęcin z okazami starych dębów i buków oraz wieś Moczele. Po około 6 km mijamy wieś Głusno i zbliżamy się do elektrowni Kamienna. Lądujemy z lewej strony w końcu zalewu i przenosimy kajaki około 300 metrów. Poniżej elektrowni, z lewej strony jest dobre miejsce na biwak. Drawa do ujścia jest rzeką żeglowną, oznakowaną na prawym brzegu tablicami kilometrowymi. Płynąc dalej mijamy z prawej strony wieś Mostniki, a z lewej ujście rzeki Płocicznej. Następnie, z prawej strony, mijamy wieś Osieczno. Pokonując liczne meandry dopływamy do Mięrzęckiej Strugi. Rzeka tworząc liczne zakola, ciągle płynie wśród lasów. Po lewej stronie, w leśniczówce Dębina jest malownicze miejsce biwakowe. Mijamy po prawej stronie leśniczówkę Hutnik, następnie Przeborowo, a po lewej stronie osadę Zwierzyniec. Dopływamy, po prawej stronie do wsie Przeborowo. Tutaj też żegnamy się z Puszczą Drawską. Mijamy na prawym brzegu ruiny bunkrów niemieckiej linii obronnej z czasów Drugiej Wojny Światowej. Spływ kończymy na prawym brzegu, za mostem drogowym, przed mostem kolejowym Do ujścia Drawy do Noteci jest odległość 2 km, a do miasta Krzyż - 3 km.